Vakıf+BES Modeli Kapsamında Hesaplanan Yeni BES Aktarım Tutarı Yasal Mevzuat Gereği Emeklilik Gelir…

Vakıf+BES Modeli Kapsamında Hesaplanan Yeni BES Aktarım Tutarı Yasal Mevzuat Gereği Emeklilik Gelir Planları için Aktarılması Gereken Limitin Altında Olduğu Tespit Edilen Sayın Yararlananlarımızın Dikkatine

Hazine Müsteşarlığı, Vakıf/Sandıklardan Aktarıma Özel Emeklilik Gelir Planı tercihinde bulunarak aktarım yapan emekli yararlananların (üyelerin) aktarımı takip eden ilk üç sene içerisinde alacakları azami emekli maaş tutarlarına ilişkin yasal bir düzenleme getirmiştir. Bu yasal düzenleme gereği aktarımdan sonraki üç yıl içerisinde Vakıf ve BES tarafından ödenecek emekli maaş tutarları ile ilgili tarafımızca yeniden bir değerlendirme yapılmış ve 53 yaşının üzerinde olup Vakıf+BES Modeli kapsamında emeklilik gelir planı tercihinde bulunan yararlananlarımızın Vakıf’tan ve BES’ten ödenecek emekli maaş tutarları ile BES’e aktarım tutarları revize edilmiştir.

Yapılan revizyon doğrultusunda;
1. Hesaplanan yeni BES aktarım tutarınızın yasal mevzuat gereği emeklilik gelir planları için aktarılması gereken limitin altında olduğu tespit edildiğinden bundan sonraki süreçte emekli maaşlarınızın tamamı sadece Vakfımızdan ödenmeye devam edilecektir.
2. İstemeniz halinde BES’te biriktirme planlarına (Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Planı) aktarım yapabilir böylece adınıza açılacak sözleşmenize ödeyeceğiniz katkılara devlet katkısı alabilirsiniz.
3. Bireysel emeklilik sisteminde en az 3 yıl kalmanız ve Vakıf+BES sisteminde 10 yıllık süreyi doldurmanız halinde sözleşmenize ödeyeceğiniz katkılarınızı, devlet katkısını ve bunların fon getirilerini birlikte toplu veya kısmen alabilirsiniz, kalan birikiminizden BES’ten maaş ödenmeye devam edilecektir.
4. Biriktirme planına aktarım yapmayı tercih etmeniz halinde Vakıf+BES sisteminin VAKIF tarafından alacağınız maaş tutarı azalacaktır.
Biriktirme planına geçmeyi tercih etmeniz halinde en geç 07 Aralık 2015 tarihine kadar Vakıf Müdürlüğü’ne bildirimde bulunmanız gerekmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
TÜRKİYE PETROLLERİ A.O.
PERSONELİ VAKFI

Bağlantı linki: https://www.tpvakif.org.tr/wp-content/uploads/2016/04/DUYURU-110.pdf